DLA INWESTORÓW
Wstęp
Zapraszamy do świata Mazurskiej Manufaktury S.A., pełnego wyśmienitych, rzemieślniczych wódek, likierów i nalewek oraz regionalnych i kraftowych piw. To również miejsce dobrze prosperującego, konsekwentnie rozwijającego się biznesu.
W zakładce poświęconej relacjom inwestorskim znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat naszej działalności. Jeśli jesteś uczestnikiem rynku kapitałowego, naszym akcjonariuszem (obecnym bądź przyszłym), inwestorem indywidualnym lub instytucjonalnym, a także dziennikarzem zainteresowanym tematami giełdowymi – to dobrze trafiłeś.
Mazurska Manufaktura S.A. to założona w 2019 r. rodzinna spółka specjalizująca się w produkcji mocnych, kraftowych alkoholi segmentu premium, ale też aktywnie działająca na rynku piw regionalnych i rzemieślniczych. Głośnym dokonaniem firmy jest rewitalizacja zabytkowego browaru w Szczytnie na Mazurach, gdzie spółka ma swoją siedzibę i gdzie przywróciła po latach produkcję lokalnej, kultowej marki Jurand. To jedna z wielu reaktywowanych przez Spółkę historycznych marek piwa, które po latach nieobecności ponownie trafiają na rynek.
Mimo relatywnie krótkiej działalności na rodzimym rynku alkoholi, Mazurska Manufaktura S.A. zbudowała sobie stabilną pozycję, tworząc: nowoczesny zakład produkcyjny w sercu Warmii i Mazur, zespół zaangażowanych pasjonatów, wyjątkowe marki i produkty cieszące się uznaniem wśród koneserów dobrych alkoholi, ogólnopolską sieć dystrybucji oraz zaangażowaną społeczność akcjonariuszy wspierającą Spółkę na każdym kroku rozwoju.
OPIS DZIAŁALNOŚCI
Mazurska Manufaktura S.A. rozpoczęła swoją drogę na polskim rynku alkoholi od lokalnej produkcji rzemieślniczych wódek, nalewek i likierów. W ciągu kilku lat obecności w branży, osiągaliśmy kolejne kamienie milowe, przechodząc drogę od lokalnego, niszowego producenta aż po skonsolidowaną grupę spółek z szerokim portfolio alkoholowym i ogólnopolskim zasięgiem dystrybucji. Nasze podejście do biznesu opiera się na produkcji łączącej w sobie nowoczesne standardy i innowacyjne technologie, ale z zachowaniem szacunku do rzemieślnictwa i historii – czerpaniem z nich tego, co najlepsze.
Obecnie działalność naszej spółki koncentruje się na 3 filarach:
1.Produkcja rzemieślniczych alkoholi mocnych to serce naszej działalności, stanowiące obecnie 50 proc. całości sprzedaży. Wszystkie nasze wysokoprocentowe trunki są produkowane w małych partiach, w oparciu o tradycyjne receptury i naturalne składniki, w tym: krystalicznie czystą wodę z własnego ujęcia i najwyższej jakości spirytus zbożowy. Kluczem do jakości jest też powolna filtracja węglem drzewnym aktywowanym srebrem.
Wśród naszych flagowych wyrobów, wielokrotnie nagradzanych w branżowych konkursach, a także cieszących się uznaniem wśród konsumentów, znajdują się:
Spółka ma w swojej ofercie także importowane krafty z kategorii premium, w tym rum, gin oraz szkocką whisky.
2.Przywracanie na rynek historycznych marek piwa to przedsięwzięcie Mazurskiej Manufaktury, które rozpoczęło się już od momentu zakupu przez Jakuba Gromka zabytkowego Browaru w Szczytnie, stanowiącego symbol regionalnego, wielopokoleniowego piwowarstwa. Flagowym projektem Spółki stała się rewitalizacja Browaru i przywrócenie na rynek, a następnie do samego zakładu, produkcji kultowego na Warmii i Mazurach piwa Jurand. Po udanej reaktywacji Juranda, w 2021 roku przejęliśmy prawa do 11 historycznych, regionalnych marek piwa, zamykanych na przełomie wieków przez duże koncerny. Od tego momentu na rynku pojawiły się już takie piwa, jak:
W dalszych planach jest przywrócenie marek: Kmicic z Częstochowy, Kaper Królewski z Gdańska, Wigry z Suwałk, Stern-Brau ze Słupska, Haberbusch i Schiele z Warszawy, Jubilat ze Zduńskiej Woli oraz Lubusz z Zielonej Góry.
3.Warzenie piw kraftowych rozpoczęło się dla Mazurskiej Manufaktury w momencie objęcia w listopadzie 2021 roku 100 proc. udziałów wrocławskiego Browaru Profesja. Browar działa na rynku od 2015 roku, a jego piwa są dobrze znane miłośnikom piwowarstwa rzemieślniczego i szeroko dystrybuowane w ogólnopolskich sieciach handlowych. Podobnie, jak wyroby wysokoprocentowe Mazurskiej Manufaktury, także piwa Profesji mogą pochwalić się branżowymi wyróżnieniami. We wrześniu 2022 roku trzy z nich zdobyły medale konkursu Good Beer:
W planach spółki jest dalszy rozwój segmentu piw rzemieślniczych i poszerzanie go o piwa kolejnych browarów, które wejdą w skład grupy.
ZARZĄD
Rada Nadzorcza:
AKCJONARIAT
Nasza spółka działa pod firmą Mazurska Manufaktura Spółka Akcyjna. Siedziba spółki znajduje się w Szczytnie (ul. Mickiewicza 5, 12-100 Szczytno, budynek zabytkowego Browaru Jurand w Szczytnie)
Spółka jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Olsztynie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000778179.
Numer identyfikacji podatkowej (NIP): 967 142 63 92, numer identyfikacji statystycznej (REGON): 382906983.
Wysokość zakładowego kapitału zarejestrowanego:
142 042,70 zł
Wysokość zakładowego kapitału wpłaconego:
142 042,70 ZŁ
Wartość nominalna jednej akcji: 0,10 zł.
LISTA 5 AKCJONARIUSZY
Akcjonariusz | Liczba akcji | Udział % | Liczba głosów | % udział w głosach |
Jakub Gromek | 450.000 | 31,68 % | 450.000 | 31,68 % |
Iwona Gromek | 465.000 | 32,74 % | 465.000 | 32,74 % |
Pozostali akcjonariusze | 505 427 | 35,58% | 505 427 | 35,58% |
Łącznie | 1.420.427 | 100,00% | 1.420.427 | 100,00% |
PROFIL DZIAŁALNOŚCI, ZARYS CELÓW STRATEGICZNYCH
Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej, spowodowanej m.in. wysoką inflacją, która uderzyła w całą branżę, Zarząd Mazurskiej Manufaktury bardzo dobrze ocenia swoje wyniki finansowe za 2022 rok. Mimo niesprzyjającej koniunktury spółka zakończyła 2022 rok z obrotem większym o ponad 40 proc. od zakładanych prognoz, realizując tym samym target na 2023 rok. W porównaniu do 2021 roku Spółka wypracowała wzrosty sprzedaży na poziomie ponad 70 proc.! Pozytywne wyniki finansowe to efekt:
Cele strategiczne na 2023 rok
Nadrzędnym planem na 2023 rok jest dalszy rozwój oraz konsolidacja rynku, którą rozpoczęliśmy pod koniec 2022 roku, łącząc siły z regionalnymi hurtownikami i dystrybutorami – Kujawianką i Sajonem. Tworzenie grupy lokalnych producentów oraz dystrybutorów piwa to nasza recepta na dynamiczny rozwój w niepewnych czasach. Współpraca pozwoli m.in. na skrócenie łańcucha dostaw, usprawnienie kwestii logistycznych, a w efekcie zapewni redukcję kosztów operacyjnych. Konsolidacja rynku ma przebiegać na linii: lokalny producent – lokalny hurtownik.
W nadchodzących miesiącach Mazurska Manufaktura ma także w planach zbudowanie i rozwój działu eksportu, co pozwoli Spółce na rozwijanie międzynarodowej sieci kontrahentów oraz wejście z naszymi rzemieślniczymi trunkami na nowe rynki zagraniczne.
Niezmiennym celem naszej Spółki jest także dalsza praca nad rozwojem portfolio produktowego w każdej z trzech kategorii: alkoholach mocnych, piwach regionalnych oraz rzemieślniczych, zgodnie z rynkowymi trendami i preferencjami konsumentów.
INFORMACJE GIEŁDOWE
Ogłoszenie o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Akcjonariuszy
Formularz pełnomocnictwa na NWZ
DOKUMENTY DO POBRANIA
Sprawozdania finansowe:
Rachunek zysków i start za rok 2022 i bilans.
Polityka dywidendowa
Spółka nie przyjęła polityki dywidendowej. Przyszłe decyzje dotyczące wypłaty dywidendy lub przeznaczenia zysku w całości bądź części na kapitał zapasowy będą należały do Walnego Zgromadzenia, z zastrzeżeniem przepisów prawa.
2024
Uchwała o zwołaniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy
Ogłoszenie o zwołaniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy
Formularz pełnomocnictwa na NWZ